Peter Johansson
  • Start
  • Skivor
  • Spelningar
    • Spelningar – historik
  • Bilder
  • Videos
  • Blogg
  • Om Peter
    • Feedback
  • Kontakt
    • Länkar

En spännande höst och vinter…

4 år sedan
0 0

Peter J GF 2014-2

 

 

 

 

 

 

Augustimörkret ligger som en våt filt utanför fönstret och snart knackar hösten på dörren. En höst och en vinter som ska bli riktigt spännande. Jag har fått frågan vad som händer musikaliskt för mig framöver, och tja, jag kan ju berätta lite om det som är klart och vart funderingarna går.

”När livet går sönder”

Jag fortsätter under hösten att göra ett antal seminarieprogram tillsammans med gode vännen och Svenska Alliansmissionens missionsföreståndare Kjell Larsson på temat: ”När livet går sönder – och vägen tillbaka”. Ett program som verkligen tagits emot på en positivt sätt, trots det tunga ämnet. Vi gör några seminarier i höst och sedan får vi se om det blir fler samlingar.

West coast guest

Jag har fått en fantastisk möjlighet att vara med på en kommande s k ”västkustplatta” tillsammans med några av mina musikaliska förebilder inom denna genren. Flera välkända musiker från Los Angeles kommer att medverka. Lite spännande är det då jag inte skrivit låten själv utan kommer att få den skickad till mig inom kort. Jag vet vem som skrivit låten, och bara det… otroligt spännande!!! Under september blir det inspelning på hemmaplan för att sedan senare i år för höra slutresultatet på hela plattan. Hoppas den släpps i Europa och inte bara i USA och i Japan.

Julkonserter

Att få göra julkonserter tillsammans med goda musikervänner är ju alltid trevligt. Jag har fått några förfrågningar men inget är bokat eller klart.

Ny platta?

Ja, vem vet, kanske det faktiskt blir en ny platta så småningom. Funderingarna finns men låtarna har inte riktigt landat ännu. Får se om inspirationen kommer under hösten.

Dela

Inga kommentarer

Du kan bli den första som lämnar en kommentar.

Skriv ett svar Avbryt svaret

Du kan använda dessa HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sök

Senaste inlägg

  • Äntligen ny platta på gång
  • Körprojekt
  • Nytt koncept, nya låtar…
  • Ny jullåt ”Förväntasfull längtan”
  • En spännande höst och vinter…

Arkiv

  • januari 2020
  • september 2019
  • januari 2019
  • november 2018
  • augusti 2018
  • juli 2017
  • mars 2017
  • mars 2016
  • januari 2016
  • december 2015
  • mars 2015
  • november 2014
  • oktober 2014
  • augusti 2014
  • februari 2014

Kategorier

  • Blogg

Varukorg

Senaste inläggen

  • Äntligen ny platta på gång
  • Körprojekt
  • Nytt koncept, nya låtar…
  • Ny jullåt ”Förväntasfull längtan”
  • En spännande höst och vinter…

Kommande spelningar

2023-11-02
Sinnesro-konsert
Kristine kyrka
Jönköping

Senaste videoklippen

5 år sedan
Tillit – teaser
5 år sedan
Det kunde varit jag
5 år sedan
Regnet faller
Copyright © 2023 Peter Johansson